Василь Полуйко Кооперація і власність | | Печать | |
Середній клас |
21.03.2013 19:18 |
Виступ Президента Західноукраїнського ресурсного центру, Василя Полуйко м.Львів на круглому столі "Економічна самоорганізація громад через кооперацію: реалістична ідея чи пуста мрія" м.Львів 15.03.2013.
Свій виступ хочу розпочати з анекдоту, який має відношення до псевдо кооперації, тобто до колгоспів. Разом з цим він допомагає зрозуміти суть справжньої кооперації. «Якщо партія скаже віддати корову, віддаси?», - «Віддам». «Якщо партія скаже віддати коня, віддаси?», - «Віддам». Усі задоволені і для остаточного переконання запитують: «А якщо партія скаже віддати вівцю, віддаси?», - «Ні, не віддам!».
Партійних функціонерів охоплює здивування, як так коня віддасть, корову віддасть, а нікчемну свиню не хоче віддати. І всі майже
Тому що, я її маю!, - відповідає гуцул.
— И можешь ли ты допустить идею, чтобы люди, для которых ты строишь, согласились бы сами принять свое счастье на неоправданной крови маленького замученного, а, приняв, остаться навеки счастливыми.
— Нет, не могу допустить.»
Є ще третя засада – товарне виробництво. Підтвердження цьому ми знаходимо в Італії. На півдні і в центрі Італії, в основному існують невеличкі господарства, які не ведуть товарного виробництва, як наслідок охопленість кооперативами там низька. А на півночі країни, де
Дозвольте тепер звернути вашу увагу на назву мого виступу «Сільськогосподарська кооперація – школа господаря і громадянина». Чому школа господаря і громадянина? Тому що приватна власність, свобода особистості і товарне виробництво з одного боку є необхідними умовами для успішного функціонування кооперативу. З іншого боку вони є тим, що продукує і підтримує своїм існуванням кооператив. Тобто кооператив, ніби через себе відтворює базові цінності демократії і ринкової економіки, дбає про приватну власність, плекає свободу особистості і підтримує товарне виробництво.
Яким чином все це відбувається? По-перше через процес спілкування і прийняття рішень. Через наявність демократичних правил та процедур. Через неможливість узурпації влади, оскільки в основі лежать економічні, тобто базові потреби людини. Через свободу членства, тобто виключно добровільний характер участі. По – друге, через відсутність примусової влади. Лише єдність і злагода, поєднання індивідуальних і колективних зусиль забезпечують економічний ефект від кооперації. По – третє, те що економічний забезпечується на рівні членів збільшення їх доходу, або зменшенням витрат. Як говорить О.Чаянов, що сільськогосподарський кооператив «не більша як частина господарства його членів».
Кооперація за словами Туган-Барановського прагне створити новий соціальний світ, з новою людиною, новими формами громадського життя, новими цілями і новими мотивами людської поведінки. Вона може мати успіх лише при наявності натхнення і морального підйому її членів. Тому ведення кооперативного господарства вимагає відповідного виховання людини. Витрачаючи значні кошти на підвищення духовного рівня людини, відкриваючи бібліотеки, народні школи, музеї, курси кооперації забезпечує не лише свої соціальні цілі, а й свій економічний інтерес.
Остатнім часом в ЗМІ почалось культивування думки про те, що малий бізнес є малопродуктивним заняттям. І наявність великої кількості дрібних підприємців – це ознака бідної країни. Це є серйозним ударом по кооперації, оскільки її основа – це малий і середній власник. За цим твердженням ховаються ті, хто боїться демократичної і економічної сили кооперативів. При їх допомозі, дрібний власник є повноцінним конкурентом транснаціональних і вітчизняних сільськогосподарських холдингів. Без обслуговуючих кооперативів, спілок, банків, дрібний власник, у тому числі фермер не зможе вижити в умовах ринку. Комерційні посередники ні в якій мірі не можуть бути замінником кооперації, вони лишень розоряють дрібного власника, користуються його економічною і правовою беззахисністю.
Держава у цьому протистоянні, якщо вона сповідує принципи демократії, повинна стати на захист малого і середнього власника і кооперації. Будемо з одного боку надіятись на це, а з іншого всілякими можливими методами домагатись цього. |