Постанова КМ №895 від 26.08.2009 - Кабінет Міністрів продовжує наступ на Закон та підприємців

п.1 Постанови проголошує:

"Установити, що під час формування показників податкової звітності з податку на прибуток за 9 місяців 2009 року віднесення до складу валових витрат сум від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток, отриманого від перерахунку заборгованості в іноземній валюті відповідно до підпункту 7.3.3 пункту 7.3 статті 7 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", є виправданим для платників цього податку лише стосовно погашеної платником податку заборгованості в іноземній валюті".

Як всі розуміють, в законі про оподаткування прибутку підприємств сказано протилежне.

П.7.3.3 Закону визначає:

"Непогашена протягом звітного періоду заборгованість, виражена в іноземній валюті, розглядається умовно проданою (погашеною) в останній день звітного періоду за офіційним валютним (обмінним) курсом Національного банку України, що діяв на такий день. При цьому балансова вартість такої заборгованості у наступному звітному періоді визначається на підставі такого перерахунку."

І далі:

"У разі продажу (погашення) заборгованості ..., або умовного продажу (погашення) заборгованості..., платник податку повинен визнати прибуток або збиток від такої операції, що розраховується як різниця між балансовою вартістю такої заборгованості (її частини) на початок звітного періоду ..., та балансовою вартістю такої заборгованості (її частини) на дату її продажу (погашення). При цьому прибуток, отриманий внаслідок такого перерахунку, збільшує валові доходи платника податку - кредитора та валові витрати платника податку - дебітора, а збиток, отриманий внаслідок такого перерахунку, збільшує валові витрати платника податку - кредитора та валові доходи платника податку - дебітора податкового періоду, протягом якого відбувся такий продаж (погашення)".

Тобто, закон прямо вказує про те, що немає різниці, погасив платник подаку заборгованість на кінець податкового періоду, чи ні. Якщо в результаті зміни курсу валюти заборгованості відносно гривні є збиток, він відносится на валові витрати. Але в Постанові сказано, що мова йде не про нове розуміння закону, а лише про розрахунок за 9 місяців 2009р.

Більше того, п.2 Постанови передбачає, що платники податку можуть не погодитися не відносити збиток від знецінення гривні до валюті операції на валові витрати. В таких випадках Уряд вимагає від податківців провести додаткові перевірки такіх платників.

Фактично, Уряд розуміє, що вчиняє незаконно і вимагає від податківців порушувати Закон. Розрахунок на безкарність вже виправдав себе з розпоряджєннями 757-р та 838-р. Як бачимо, справи з наповненням бюджету зовсім кепські, якщо Уряд все більш зухвало порушує Закон, вже не ховаючись за псевдо юридичні аргументи.

Країна Ліберальна