Представником БЮТ нещодавно було зареєстровано (№5381 від 26.11.2009) проект закону "Закону про внесення змін до Кодексу законів про працю України щодо поліпшення умов праці, збереження робочих місць та заробітної плати", за яким передбачається законодавчо встановити 35-годинний робочий тиждень. Тобто зменшити щоденну робочу зміну на 1 годину.
Наведу тіло закону:
І. У Кодексі законів про працю України
1) в абзаці першому статті 50 цифру «40» замінити цифрою «35»; ("Нормальна тривалість робочого часу працівників не може перевищувати 40 годин на тиждень. - за новим законом - 35. КЛ).
2) в пункті 1) абзацу першого статті 51 цифри «36» та «24» замінити цифрами «30» та «20» відповідно. (це для підлтків. КЛ)
ІI. В період дії цього Закону забороняється з підстав скорочення тривалості робочого часу коригування виплат працівникам, яке може призвести до зменшення рівня оплати праці.
ІІІ. Прикінцеві положення
1. Цей Закон набирає чинності з дня опублікування та діє до 1 січня 2012 року.
2. Кабінету Міністрів України у тримісячний строк з дня набрання чинності цим Законом:
привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом;
забезпечити приведення міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом.
Нібито добре, але БЮТ мабуть невідомо, що при погодинній оплаті праці робітник отримує платню за фактично відпрацьований час.(Ремарка щодо ІІ розділу)
Також наведу деякі витяги з пояснювальної записки до цього "закону" - аргументацію законодавця (Яценко А.В.)
1) "Суттєве зростання чисельності незайнятих громадян, що потребуватимуть послуг державної служби зайнятості при одночасному звуженні можливостей працевлаштування призведе до значного зростання витрат Фонду загальнообов‘язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (далі – Фонд) на виплату матеріального забезпечення та надання соціальних послуг. В умовах діючого законодавства та розміру відрахувань до Фонду це призведе до виникнення дефіциту у обсязі понад 1,6 млрд. гривень."
(Тобто скоротити дифіцит фонду за наш з вами рахунок)
2) "… часткове безробіття можна і потрібно розглянути як один із засобів боротьби з повним безробіттям при наявності ефективного механізму державно-правового регулювання даного явища.
(Тобто свідомо створити в Україні часткове безробіття)
Цілями законопроекту є:
збереження працівників на їх робочих місцях;
збереження заробітної плати працівників при зменшенні тривалості робочого часу;
призупинення зростання безробіття;
зменшення періодів простою підприємств;
максимально ефективне використання робочого часу працівника; зменшення витрат на допомогу по безробіттю та частковому безробіттю
(цілі нічого окрім посмішки не виклиикають, а після ознайомлення з усім текстом - навіть посмішки, бо видно неозброєним оком їх недосяжність завдяки цьому закону)
Може я чогось не розумію відпрацювавши провідним економістом з праці й заробітної платні понад 8 років, АЛЕ на мою думку цей "закон" ні до чого, окрім негараздів не призведе у разі прийняття.
Тобто: ніяк не вплине на збільшення/зменшення робочих місць; скорочення заробітної платні робітникам з почасовою оплатою труда і, як наслідок, скорочення перерахувань до загальнодержавних страхових фондів, всі робітники будуть змушені виконувати свою 8-годину роботу за 7-годинну зміну і, як наслідок, збільшення травматизму та зниження якості продукції.
Наприклад, при скороченні зміни на 1 годину:
для робітника на окладі дійсно може бути збережена платня, але у випадку нормованого завдання, робітник не збільшуючи інтенсивності праці не взмозі буде його виконати, а в цьому випадку оплата проводиться відповідно до виконаної роботи (ст. 111 КЗПП України).
для робітника з погодоинною оплатою праці, з/п буде нарахована за ФАКТИЧНО відпрацьовані години, тобто за 7 годин робочої зміни.
для робітника за відрядною формою оплати праці нічого не змінеться, окрім того, звичайно, що робітник фактично буде праціюват 7 годин замість 8-ми, і відповідно виконає роботу у межах 7 годин (фізично). Отже отримає платню відповідно виконаного наряду (ст. 109 КЗПП). (але ця платня буде менше саме на ті 22 години, що він фактично не працював).
І нарешті щодо цілодобового виробництва (ЦВ). При ЦВ зазвичай використовується погодинна оплата праці убслуговуючого персонала (котел, плавильна піч, диспетчер, тощо) з 12-годинною зміною (так зване день-ніч-48). У вибатку скорочення тривалості місячної норми робочого часу (зараз в середньому 168г/м при 21,5д/м) для цього робітника місячна норма годин буде зменшена приблизно 20годин. за які він відповідно не отримає платні (див. погодинна з/п).