Деякі хибні твердження про автономне і централізоване опалення, якими користуються противники АО

В Європі система ЦО побудована на принципі одна котельня – декілька будинків (5-10) Системи в домах вже розбалансовані неякісною водою та додатковими секціями радиаторів, що встановлють мешканці, а не автономним опаленням

Централізоване опалення значно вигідніше за автономне, про це свідчить європейський досвід, тому нам необхідно зберегти його в Україні.

ЦО в Європі і ЦО в Україні - це дві великі різниці. В Європі система ЦО побудована на принципі одна котельня – декілька будинків (5-10). Втрати тепла при транспортуванні в Європі мінімальні і зводяться до нуля. В Україні – радянська система, побудована за принципом одна котельня – безліч будинків (20-100). Багатокілометрові траси несуть величезні втрати тепла – до 50%.
Тому порівнювати ЦО Європи і України неможливо. Для європейського типу нам необхідно докорінно змінювати систему. А як раз цього не відбувається. Триває лише переоснащення котелень.
Крім того, досвід пострадянських країн, таких, як Польща, Чехія, Румунія свідчить що лібералізація індивідуального АО лише сприяє розвитку і переобладнанню в країні системи теплозабезпечення.
Міністерство ЖКГ розробляє дієві програми по реформуванню теплозабезпечення і енергозбереження в ЖКГ

Насправді міністерство пішло шляхом переоснащення котелень і утеплення будинків. На ці програми очікується за три роки витратити 90 млрд. грн.. Це необхідно робити, але міністерство жодним чином не бере до уваги те, що основні втрати відбуваються на етапі транспортування тепла, тому всі проекти міністерства зрештою залишать систему збитковою. Вона все одно потребуватиме величезних дотацій і високих тарифів аби покрити втрати. Оновлення мереж - найбільш фінансово затратна складова. Вона потребує до 100-150 млрд. грн.. При цьому міністерство не бажає змінювати систему теплозабезпечення, залишаючи її витратною. Адже коли ії будували - за радянських часів - не звертали увагу на енергоекономію, оскільки тоді носії коштували копійки. Автономне опалення може сприяти переформатуванню системи теплозабезпечення.
Міністерство пішло шляхом створення «видимості великої роботи», яка нібито виведе галузь теплопостачання міст країни з кризи. Проекти документів з’являються один за іншим, але жоден з них не є живим і не має реального шансу бути реалізованим в наш час і в нашій країні. Практично всі пропозиції МінЖКГ не можна порівняти з можливостями держави.
Кілька прикладів. Весь 2008 рік йшлося про стратегічний план розвитку та пакети проектів МінЖКГ, який нібито покаже світло в кінці тунелю. Винесли на ВР, розглянули в пакеті в політичними законами 04-02-2009, прийняли ... схоже, що він навіть не потрапив на профільний комітет ВР і не дійшов до другого читання. Документ непоганий - для студента 5-го курсу інституту, який робить SWOT аналіз ситуації у сфері і пропонує трохи теоретичних міркувань у вигляді необхідності прийняття тих чи інших локальних дій і законів ...
Інший приклад - проект закону про енергетичну ефективность будинків від 02-04-2009. Утеплення всіх житлових будинків, заміна вікон, дверей, дахів, труб, комунікацій, встановлення личільників – і все це за рахунок мешканця або інвестора. У країні близько 230000 будинків - проект може коштувати від 250 до 500 млрд. гривень.
І такі всі заяви: по котельним на соломі або на щепках замість традиційних газових районних котелень; по переходу всіх газових котелень на мазут і вугілля; по відмові від газу в сфері ЖКГ на користь теплових насосів і електроопалення; по відмові від основного енергоносія - газу на користь мазуту, вугілля, соломи, теплових насосів, електроенергії...
Суцільні крайности. На карті світу ми – єдина країна, яка декларує негайну відмову від газу на користь альтернативи. Всі країни спочатку навчаються економно використовувати кожен м3 газу або кожну гігакалорію, а потім поступово, за рахунок бюджету, вводять енергозберігаючі технології.
Автономне опалення поховає систему централізованого опалення і більшість українців взимку опиняться з холодними батареями

Навпаки, АО стимулюватиме підприємства ТКЕ до модернізації і переформатування. Доки у них немає потужного конкурента у вигляді АО - їм невигідно щось змінювати. Їх ї так все влаштовує. Всі збитки і втрати дотує держава, а борг населення зрештою повернуть собі.
Автономне опалення небезпечне для людей

Сучасне європейське обладнання вже давно має надпотужні системи захисту. Єдина небезпека для людей полягає в існуючій забороні на встановлення індивідуального АО. Велика кількість апаратів встановлюється нелегально, некваліфікованими людьми без належних проектів – і в цьому є велика проблема. Вирішити її може лише відновлення правил встановлення АО, коли це буде робитися за узгодженим проектом сертифікованими спеціалістами.
Європа давно стала на шлях впровадження АО. У Європейському Союзі більш ніж 250 виробників котлів для автономного опалення. Статистика споживання настінних котлів для АО за 2007 рік: Англія - 2 млн, Італія - 1млн, Німеччина - 1 млн, Іспанія - 700-800 тисяч, Франція - 500-600 тисяч, Румунія - 400 тияч, Польща - 250 тисяч, Україна - 200 тисяч ... Загалом виробляється больше 8 млрд. котлів, а споживається всередині Євросоюзу близько 6 млрд щорічно. 90% від загальної кількості котельного обладнання в Україні - європейське обладнання.
Автономне опалення не естетичне

Димоходи сучасних систем в разі виводу їх через стіни будинків мають надпотужні системи вентиляції і не потребують довгих труб які начебто псують фасади будинків. 15-20 сантиметрів труби на фоні кондиціонера і супутникової тарілки практично не помітні. До того ж, велика кількість будинків спроектована із можливістю виведення відпрацьованих газів через димоходи.
Автономне опалення не екологічне

Звісно, з екологічної точки зору найкращими є електросистеми і теплові насоси. За ними слідом йдуть газові котли. Але те, що пропонує міністерство – третину котелень перевести на вугілля, третину на солому і брикети та мазут – ось це дійсно «турбота про екологію».
Як тільки в наших містах почнуть працювати котельні на вугіллі нам доведеться не продавати, а купувати квоти по Кіотському протоколу... Звичайно ж, цього не станеться. Хоча б тому, що не буде технічної можливості перевести газові котельні на вугілля ...
Автономне опалення розбалансує теплові мережі в будинках

Будинок балансується один раз - на етапі будівництва, шляхом підбора певної кількості радіаторів в кожну кімнату для кожної квартири. Системи в домах вже розбалансовані двома основними чинниками. Перший неякісна вода яка за декілька років вдвічі звужує діаметр труб і радіаторів. Подруге самі мешканці встановлюючи нові радіатори і збільшуючи кількість секцій аби мати більше тепла змінюють загальні показники роботи мережі.
Котельні при масовому встановленні АО будуть марно працювати і витрати енергоносіїв лише збільшаться

В кожній котельні працює по декілька котлів. І в разі зменшення споживачів відбувається поступове зменшення потужності і їх відключення.
Автономне опалення потребує переоснащення газопровідної системи.

Змінити газопровід в десятки разів дешевше, аніж тепломережі. Зміни будуть необхідні при масовому підключенні, але торкнуться лише частин від газоросподільчої станції в будинку до кінцевого споживача. Газові господарства самі зацікавлені в цьому, адже вони отримують збільшення продажу і дисциплінованих платників. Статистика - щороку прокладається 15-20 тисяч км газопроводів низького та середнього тиску. Це непоганий бізнес, який може перенестися в наші міста завдяки забезпеченню мешканців житлових багатоповерхових будинків додатковим газопроводом для опалення.

Василь Пруска АТКУ