УАК. Виробники молочної сировини отримуватимуть дотації після "почесного кола" через спецфонд Держбюджету
За результатами роботи у 2010 році, сільськогосподарські підприємства України реалізували на переробні підприємства 1857,6 тис. тонн молока, за середньозваженою ціною 2949,6 грн./тонну. Дотація за 1 тонну молока збільшилась з 248 грн. у 2009 році до 403 грн. і складала 13,6% у закупівельній ціні для переробних підприємств, говорить заступник генерального директора Української аграрної конфедерації Олександр Ярославський.
Значне підвищення оптово-відпускних цін підприємствами-виробниками молочних продуктів протягом 2010 року на 20,4% забезпечило автоматичне зростання й сум ПДВ, що направлялися до виробників молочної сировини у вигляді дотацій. Так, якщо сума дотації за 1 тонну молока, реалізованого сільгосппідприємствами на переробку у 2009 році складала 248 грн., то у 2010 р. ця сума зросла на 63% та становила 403 грн.
У розрізі областей розмір дотацій у минулому році коливався від 132 грн. у Луганській області до 686 грн. у Сумській.
Податковий кодекс з 2011 року змінив механізм дотування виробників молока та м’яса у живій вазі за спеціальним режимом оподаткування ПДВ, нагадує О.Ярославський. За його словами, відповідно податкових новацій кошти від переробників, замість перерахунку до виробників сировини, будуть акумулюватися у Спеціальному фонді Державного бюджету і надаватимуться як державна підтримка тваринництва. Сума, що закладена на ці цілі становить 2,03 млрд. грн. Спочатку пропонувалося надавати дотацію на голову корів, але згодом, Уряд дійшов висновку, що датуватиметься все-таки одиниця продукції, як і було раніше. Постановою КМУ від 2 березня 2011 року № 182 було затверджено Порядок надання цієї дотації. ЇЇ фіксований рівень на молоко для сільськогосподарських виробників становитиме 350 грн. на 1 тонну, для особистих господарств населення – 300 грн.
Отже, державна підтримка виробників молока погіршилася. По-перше, рівень дотації для сільгосппідприємств у абсолютному вимірі у середньому знизився на 53 грн. на тонні. По-друге, втрачено усі плюси діючого раніше механізму, зокрема «автоматичність виплат», «щомісячну індексацію», «відсутність розподільчої вертикалі». По-третє, особисті господарства населення, з огляду на значні грошові затрати та витрати часу для отримання дотації, можуть взагалі від неї відмовитися.
Тепер виробники молочної сировини будуть отримувати кошти на дотацію після "почесного кола" через спецфонд Держбюджету та рішень комісій від району до Києва.