Експорт харчової продукії з України у 2020р. олії продали більше, молока менше

2020р. - рік локдауну та світової кризи.

Але на продукти харчування криза не розповсюдилася. Ціни та обсяги світової торгівлі здебільшого зростали. Зокрема, Україна продала найбільшу кількість олії за роки свого існування, ціни на українську аграрну продукцію також зростали. Але не всі галузі змогли скористатися покращенням кон'юнктури.

Експорт готової харчової продукції приносить значно більше доданої вартості, ніж експорт сировини. Але основою українського експорут залишається саме сировина - зерно. В той же час замість ексопрту насіння налагоджений експорт олії, який забезпечує велику долю надходжень валюти да країни.. Нажаль, переробка зерна та інших рослин не налагоджена ще в таких розмірах і експортується здебільшого те. що виросло з землі.

Експорт за видами продукції

 

Диаграма показує, наскільки експорт олії та відходів її виробництва перевищує експорт всіх інших харчових продуктів.

5.75млрд.$ - сума експорту всіх видів олії, але здебільшого це соняшникова олія - 5.3млрд.$ Все інше - це олія сої та ріпака, яка у минулому році також стала активно експортуватись.

Олії продано більше ніж всієї машинобудівної продукції, більше ніж IT чи транспортних послуг

Експорт відходів 1.5млрд.$ - це також здебільшого макуха - відходи олійного виробництва, а також висівки - відходи виробництва борошна.

Всі інші види готової харчової продукції дали значно менше валюти. У межах 0.5млрд. тримаються кондитерські вироби та птиця. У 2020р. кондитерських виробів продали більше, ніш попередні роки, а птиці менше. 

Окрім вказаних на діаграмі, помітні суми експорту напоїв та муки-крупи-виробів десь порядка по 200млн.$, яєц, красного м'яса - по 100млн.$, інших груп менше 100млн.$

4 основні групи експортних товарів - це олія з відходами, кондитерські вироби та птиця.

Швидке зростання експорту олії та відходів її виробництва спостерігається все останнє десятиріччя.

Експорту птиці до 2010р майже зовсім не було, а з того часу воно зростало до 2019р. У 2020 експорт птиці зменшився у порівнянні з 2019-м

Експорт кондитерських виробів до 2014р зростав за рахунок країн СНД. Після припинення поставок у РФ він впав до мінімуму у 2016р, після чого не швидко, але стабільно зростає, хоча ще не досяг рівні 2012р.

Молочні вироби та напої 10 років тому складали вагому частку українського експорту. З того часу їх продаж закордон впав і не відновлюється. Причому експорт молочної продукції трохи піднявся к 2017р. коли виробники почали виходити на ринки Близького Сходу та навіть ЄС. Але не надовго. Світові ціни на молочну продукції стали падати і падали до кінця 2019р. Став падати і український молочний експорт. Виробники виявились не здатні працювати на падаючих ринках. Навпаки, в цей час став зростати імпорт молочної продукції, а виробники - вимагати пільг. У 2020р. ціни на молочну продукції пішли угору, але й зерно, корми подорожчали. 

Експорт муки-круп та виробів з них тримається на одному рівні - приблизно 200млн.$ все останнє десятиріччя.

Розподіл експорту по країнам покупцям

Експорту птиці до 2010р майже зовсім не було.У 2012р. експортувалося трохи більше 100млн.$ у країни СНД, в основному у РФ, та дещо до Казахстану, Молдови.

З того часу експорт до різних країн світу зріс, до РФ та Казахстану майже припинився.

На сьогодні 2 основні країни покупці - це Нідерланди та Саудівська Аравія.Разом це більше 40% всього експорту. Трохи відстають Словакія, ОАЕ, Ірак. А десятки країн купують птиці на 1-20млн.$

 

Українську олію купують десятки держав світу. Але основні покупці - це Індія та Китай. Зверніть увагу - до 2010р вони майже її не купували. А сьогоднні Індія стало купує більше, ніж на 1млрд.$, Китай підходить до 1млрд. Разом - це 45% українського експорту.А РФ яка багато купувала у 2008р сьогодні не купує її зовсім.

Серед великих покупців Нідерланди Іспанія, Ірак, Італія. Але якщо дивитись на дінамику, то велике зростання імпорту у 2020р відбулося до Китаю.

 

До 2014р основними покупцями кондитерських виробів з України була РФ. Трохи купували Казахстан та Молдова. Всі інші країні майже не купували українські солодощі.

Посля 2014р ситуація змінилася докорінно. 

На сьогодні не існує однієї якоїсь країни - лідера. Є 6 країн, експорт до яких майже однаковий, причому до Румунії та Польщі він зростає кожен рік не швидко, але постійно. В результаті Румунія вже стала лідером з купівлі українських кондвиробів. Є ще кілька країн - Німеччина, Азербайджан, Грузія, які купують більше ніж на 20млн.$ солодощів, Болгарія. Угорщина та Литва - більше, ніж на 15млн.$

Таким чином український експорт досить рівномірно розподілений між країнами СНД та ЄС, причему до країн ЄС він зростає а до країн СНД тримається на одному рівні.

Експорт до РФ в основному заборонений, але деякі позиції дозволені - це какао-паста та морозиво.

Це було про галузі, які збільшували експорт та успішно конкурують на світовому ринку.

Виробники молочної продукції та борошна-круп не збільшують експорт

Ще трохи про молочні продукти

До 2014р Україна здебільшого експортувала сири до РФ Зараз цей експорт забронений і українські виробники зосередилися на експорті вершкового масла На Бл.Схід та до ЄС. Але з 2017р коли був пік цих поставок, експорт вершкового масла став падати. Експорт іншої молочної продукції також не зростав, бо в Україні ціна на неї вже наближалась до світової. Українські виробники не витримували конкуренції при тому, що виробництво молока сорту екстра (необхідного для продукції на експорт) зростає кожен рік.

 

Експорт борошна-круп та виробів з них також не зростає.

На графіку можно побачити як зростає експорт пшениці та виробів з неї. В 2020р через неврожай експорт пшениці впав, але через зростання цін у грошовому вимірі - не набагато. До цього він стійко зростав окрем окремих років неврожаю

А експорт виробів з пшениці не зростає  - все останнє десятиріччя знаходиться на одному рівні.

 

Таким чином є 3 основні групи українських харчових товарів відносно їх експорту

Експорт олії та відходів швидко зростає і виходить десь на третє місце в українському експорті післі зерна та чорних металів.

Експорт кондитерських виробів, сигарет та птиці зростає не так швидко, але постійно (хоча у 2020р експорт птиці знизився)

Експорт всіх інших продуктів тупцює на місці, зростаючі у роки сприятливої кон'юнктури та падаючи у несприятливі роки.

Структура експорту завдяки передовим галузям покращується але дуже повільно і мало помітно для загалу.